MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İLAÇLAR VE BÖBREK

Vücut ağırlığının % 0.5 gibi oldukça küçük bir kısmını oluştursa da, kalbin vücuda pompaladığı kanın yaklaşık % 25’i böbreklerden geçer. Bu nedenle, kullanılan ilaçların böbreklere zarar vermesi ve böbrek hastalığının ilaç etkilerini değiştirmesi sürpriz bir durum değildir.

 

Birçok ilaç, etkisini gösterdikten sonra böbrekler yoluyla vücuttan atılır. Böbrek hastalığı varlığında bu ilaçlar vücutta birikebilir ve ilaca bağlı önemli yan etkiler ortaya çıkabilir. Böbrek hastalarında, böbrek yoluyla atılan ilaçların dozunun ayarlanması gerekir. Ayrıca, bazı ilaçlar böbrek hastalığı varlığında beklenen etkilerini göstermeyebilir. Böbrek hastalığı bulunan kişilerin bu durumlarını reçete yazan doktora bildirmesi ve doktorun da bu durumu dikkate alması hem ilaçların etkin ve emniyetli bir şekilde kullanılabilmesi, hem de böbrek hastalığının ilerlemesini hızlandırabilecek ilaçların kullanımından kaçınılması bakımından çok önemlidir.

 

Daha da önemli konu; bazı ilaçların böbrek işlevini bozabilmesi ve çeşitli böbrek hastalıklarına yol açabilmesidir. Bu etkiler sıklıkla akut, yani geçici olsa da, bazı durumlarda kalıcı bozukluklar da ortaya çıkabilir. Özellikle bazı ağrı kesiciler ve radyolojik incelemeler için damar yoluyla verilen maddeler böbrek işlevinde akut bozulmaya yol açabilir. Ayrıca, bu ilaçlar kronik böbrek hastalığı olan kişilerde böbrek hastalığının ilerlemesini de hızlandırabilir. Özellikle bazı ağrı kesici ilaçların böbrek hastalığına neden olabileceği unutulmamalı ve sık ağrı kesici ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Böbrek hastası olduğu bilinen kişiler, bitkisel ürünler dahil reçetesiz satılan ilaçları kullanmamalıdır.