MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İDRARLA İLGİLİ YAKINMALAR HANGİ HASTALIKLARI DÜŞÜNDÜRÜR?

  • Anasayfa
  • İDRARLA İLGİLİ YAKINMALAR HANGİ HASTALIKLARI DÜŞÜNDÜRÜR?

İdrarla ilgili yakınmalar, böbrek ve idrar yolları hastalıklarının tanısında ve çeşitli böbrek hastalıklarının ayırımında çok önemlidir.

 

İdrar yaparken yanma, ağrı

 

Sık görülen idrar belirtilerinden birisi idrar yaparken yanma, ağrı hissedilmesidir (disüri). Bunun en sık nedeni sistit gibi alt idrar yolları enfeksiyonudur. İdrarda yanma yakınmasına böğür ağrısı, ateş yükselmesi gibi belirtilerin eşlik etmesi böbreklerin iltihabını, yani akut piyelonefriti düşündürür. Ayrıca, erkeklerde prostat bezinin büyümesi veya kanlı işeme gibi durumlarda da idrar yaparken yanma hissedilebilir.

 

Kanlı işeme

 

İdrarla ilgili bir diğer önemli belirti kanlı işeme, yani hematüridir. Bazen gözle görülebilir olsa da, daha büyük sıklıkla idrarın mikroskopla incelemesinde saptanabilir. Kanlı işeme çeşitli böbrek hastalıklarının bir belirtisi olabileceği gibi idrar yollarının taş, tümör, enfeksiyon gibi hastalıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. İdrar renginin koyu kırmızı-kahverengi olması kanamanın böbrek doku hastalığına, kanamaya şiddetli yan ağrısının eşlik etmesi taşa, kanamaya idrarda yanmanın eşlik etmesi enfeksiyona, kanamanın ağrısız olması ve idrarda pıhtı görülmesi ise tümöre bağlı gelişmiş olabileceğini düşündürür.

 

İdrarda köpürme

 

İdrarın köpürmesi, idrarda aşırı miktarda protein (albümin) atılmasına bağlı olabilir ve protein kaybıyla seyreden bazı böbrek hastalıklarının varlığına işaret edebilir.

 

Gece idrara kalkma

 

Akşam döneminde aşırı sıvı almamak kaydıyla, gece boyunca ikiden fazla kez idrara kalkılması normal olmayabilir. Gece sık idrara kalkma idrar yolu enfeksiyonları, kalp yetmezliği ve erkeklerde prostat büyümesi gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilmekle beraber, altta yatan sessiz bir kronik böbrek hastalığının belirtisi de olabilir. Bu nedenle, geceleri sık idrara çıkan kişilerde kronik böbrek hastalığı varlığı bakımından idrar ve kan testlerinin yapılması gerekir.

 

İdrar miktarında azalma

 

Yetersiz sıvı alan kişilerde idrar miktarı azalabilir ve idrar rengi koyu görülebilir. Yeterli sıvı alan kişilerde idrarın azalması, özellikle de günde 0.5 litrenin altına inmesi ise akut gelişen böbrek hastalığını veya idrar yollarında tıkanmaya yol açan prostat büyümesi veya taş gibi bir hastalığı düşündürmelidir.