MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İDRARDA PROTEİN (ALBÜMİN) KAÇAĞI NEDİR? NE ANLAMA GELİR?

  • Anasayfa
  • İDRARDA PROTEİN (ALBÜMİN) KAÇAĞI NEDİR? NE ANLAMA GELİR?

Normalde böbreklerin glomerül olarak adlandırılan süzme işlevinin gerçekleştiği üniteleri kandaki proteinlerin idrara geçmesini engeller. Bunu, süzme zarı üzerinde bulunan deliklerin ve negatif yükün kan proteinlerinin süzülmesini engellemesi sayesinde başarırlar. Proteinlerin süzülmesini engelleyen bu bariyerlerde bir bozukluk olduğunda idrarda protein kaçağı (proteinüri) ortaya çıkar.

 

Normal erişkinlerde 24 saatte idrarla atılan protein miktarı 150 mg’ın, albümin miktarı ise 30 mg’ın altındadır. Çocuk ve adölesanlarda ise 250 mg’a kadar idrarla günlük protein atılımı normal olarak kabul edilir. Normal idrar tetkiki ile bu miktardaki proteini saptamak mümkün değildir. Bu nedenle, rutin idrar tetkikinde idrarda protein saptanması anormaldir. Protein kaçağının saptanmasında tam idrar tetkikinin duyarlılığı çok iyi olmadığı için, özellikle şeker hastaları gibi riskli hastalarda erken tanı için idrarda protein/kreatinin veya albümin/kreatinin oranlarının hesaplanması gerekir.

 

Ateşli hastalıklar sırasında ve yoğun egzersizi takiben idrarla protein atılımında geçici artışlar görülebilir. Bu tür protein atılımları hafif düzeydedir. Bu nedenle, idrarla protein atılımında hafif artış saptanan kişilerde, böbrek hastalığı yönünden ileri incelemeler yapılmadan önce ölçümün tekrarlanması gerekir. Yine, normal gebelik sırasında da idrarla protein atılımı hafif düzeyde artar. İdrarla 150 mg/gün üzerinde protein veya 30 mg/gün üzerinde albümin atılımının üç aydan daha uzun sürmesi, böbrek hasarının göstergesi olarak kabul edilir.

 

İdrarda protein kaçağı olması çok önemlidir. Çünkü; böbrek hastalıklarının en sık ve en erken görülen bulgularından ve aynı zamanda böbrek hastalıklarının ilerlemesinde rol oynayan en önemli risk faktörlerinden birisidir. Bu nedenle, kronik böbrek hastalığı gelişimi için yüksek riskli olan şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp-damar hastalığı veya obezitesi olanlarda, yaşlılarda ve ailesinde böbrek hastalığı bulunanlarda protein/albümin kaçağı için tarama yapılması böbrek hastalığının erken saptanması bakımından çok önemlidir.

 

Böbrek hastalıklarında idrarda protein kaçağı hafiften şiddetliye oldukça değişken olabilir. Genelde, idrarla 3.5 gramdan fazla protein atılması şiddetli veya nefrotik düzeyde proteinüri olarak adlandırılır. Nefrotik düzeyde proteinüri altta yatan ciddi bir böbrek hastalığının göstergesidir. Kan proteinlerinde düşmeye ve bunun sonucunda vücutta ödem oluşumuna yol açabilir. Aynı zamanda, idrarla köpürmeye neden olduğundan hasta tarafından da fark edilebilir.

 

İdrarda protein kaçağı saptanan kişilerin ileri değerlendirme için mutlaka nefroloji uzmanına başvurması gerekir.